Benček s Plichtom premiérovo do Rzeszowa

Po odstúpení v Tatrách a neúčasti na Hustopečiach sa mladý prešovský tím GART RACING vracia do slovenského rely šampionátu na náročnej poľskej súťaži v Rzeszowe. Dominik Benček a Rado Plichta zabojujú o víťazstvo v triede tri. 


Vlaňajší jubilejný 30. ročník Rally Rzeszowa potvrdil nekompromisnú povesť poľskej súťaže. V piatok pršalo, pričom naťahané blato urobilo z trate rodeo. Keď sa potom v sobotu vrátilo leto, rozpútal sa na úzkych rýchlych tratiach, plných horizontov, divoký súboj o každú sekundu. 

„Počul som o tom, že je to veľmi ťažká súťaž,“ potvrdzuje aj Dominik Benček. „Rzeszow je pre každú posádku výzva.  Ideme tam prvýkrát a preto sme sa snažili pripraviť najlepšie, ako sme vedeli. Dáme do toho všetko a  v cieli uvidíme, na aký výsledok to bude stačiť.“


Prešovčania budú štartovať s Mitsubishi Lancer evo IX v triede 3, kde sú v priebežnom poradí šampionátu na treťom mieste. Pri neúčasti Vlasta Majerčáka to teraz vyzerá na priamy súboj s obhajcom vlaňajšieho titulu, Tiborom Kovácsom. 

„V rámci prípravy sme pred týždňom odjazdili súťaž v Šaci a po nej sme stihli ešte urobiť kompletný servis na aute. Niečo sme vymenili, niečo doladili a veríme, že nás technika podrží,“ dodáva Dominik. 


Oproti vlaňajšku sa na Rajde vymenila polovica úsekov. Usporiadatelia aktuálneho 31. ročníka zachovali prakticky len celkovú dĺžku pretekov, ktorá sa s vlaňajším ročníkom míňa azda len o kilometer. Začína sa slávnostným štartom vo štvrtok 4. augusta podvečer na námestí v Rzeszowe. V piatok sa štartuje približne na poludnie, kedy sú pripravené dve sekcie s tradičnými, náročnými úsekmi Pstragowa a Lubenia. Prvú etapu potom podvečer uzavrie divácky okruh v centre mesta. Prvá etapa, pre Slovákov prvý súťažný deň, meria 72 kilometrov a bude hodnotená koeficientom 2. 


V sobotu čaká na súťažné posádky osemdesiat kilometrov, čo pre Slovákov znamená násobenie bodov koeficientom 3. Druhý súťažný deň je rozložený do dvoch sekcií po tri merané úseky. Víťazov by sme mali poznať najneskôr o sedemnástej hodine na rampe v centre Rzeszowa. Dohromady čaká na posádky 152 ostrých kilometrov (plus 350 prejazdových kilometrov). 

Ľuboš Kašický

null