Benček s Plichtom vykročili za obhajobou titulu

Ostatné dva ročníky sa z absolútneho víťazstva v MRC radovala prešovská posádka, ktorá vo farbách tímu GART RACING znova vykročila za titulom. Ak by sa to podarilo, bol by to čistý hetrik.


Priam ideálne podmienky na pretekanie privítali uplynulý víkend súťažné posádky, ktoré vyštartovali do nového ročníka Motorsport Rally Cupu 2022. Podobne, ako vlani, začínalo sa znova na polygóne Tatry v Kopřivnici. Prešovčania trate na obľúbenom polygóne dobre poznajú, no aj tak priznali, že kombináciu, akú usporiadatelia pripravili tentoraz, ešte nejazdili.


Okrem už zmienenej posádky Dominik Benček a Rado Plichta, ktorá s Mitsubishi Lancer evo IX jazdila v najsilnejšej kategórii, za tím GART RACING štartovala aj mladá posádka Jakub Jačišin a Jarko Benček. Práve oni sedlajú úplne novú techniku s ktorou sa zatiaľ iba zžívajú.

 „Náš Peugeot 206 RC je vynikajúce auto a celkom nám sadlo,“ vysvetľuje Jakub Jačišin. „Ale ako to už chodí, nová technika vie niekedy prekvapiť. Nám sa to stalo práve v Kopřivnici. Do súťaže sme vyštartovali dobre a po prvej sekcii to vyzeralo veľmi nádejne. V druhej sme však nevedeli dostať z auta výkon a nechápali sme, čo sa deje. Zo súťaže sme tak museli predčasne odstúpiť. Až doma sme potom zistili príčinu, ktorá nebola nijak vážna a už sme ju aj odstránili. Štart v Kopřivnici tak splnil svoje poslanie, keď nás na problém upozornil skôr, než sme vyštartovali do sezóny SRP.“ GART RACING týmto potvrdil, že štart na Morave bol priamou previerkou pred prvým vrcholom sezóny, ktorým bude 49. ročník Rallye Tatry v závere mája.


Ak mladšia z posádok odchádzala z Moravy domov s cenným poučením, tak skúsenejšia staršia posádka prešovského tímu si domov viezla hneď niekoľko pohárov za skvelé umiestnenie. 

„Mali sme výborne pripravenú techniku a mohli sme sa naplno sústrediť na jazdu,“ oceňoval skvelú prácu celého tímu Dominik Benček. „Potrápil nás iba výbere pneumatík. Vyštartovali sme na nejazdených Hankookoch, ktoré však boli príliš tvrdé a ukázali sa ako nie najlepšia voľba. Do poslednej sekcie sme prezuli na mäkšie Pirelli a hneď sa to odrazilo na výsledných časoch.“ 


Dominik s Radom potvrdili skúsenosti a kvalitu, no nakoniec ich „Myšiak“ nestačil na kopcovú Fabiu.

 „Ktovie, možno keby sme celú súťaž jazdili na Pirelli, tak to mohlo vyzerať inak. Teraz už je to jedno. Každopádne sa tešíme bodom za druhé miesto v rámci MRC a zároveň prvenstvu v rámci súbežného Rentor Cupu (Open),“ uzatvára Dominik Benček.


Body za druhé miesto do sezóny MRC sú výborným základom pre obhajobu vlaňajšieho, aj predvlaňajšieho titulu. Pre prešovskú posádku, ako aj pre celý tím GART RACING, je to skvelá motivácia. Priblížiť zasa o kúsok k splneniu cieľa ich však môže ešte viac už nasledujúci podnik MRC, ktorý sa pôjde na domácej „prešovskej“ pôde pod názvom GART RALLY BZENOV 2022 (začiatkom júna). Ešte predtým však tím čaká štart pod Tatrami, kde Benček bude jazdiť „veľký majstrák“ v triede 3 a Jačišin nastúpi v Slovenskom Rally Pohári (SRP).


Pre úplnosť ešte dopovedzme, že hneď po návrate z Kopřivnice obidve súťažné posádky prešovského GART RACING tímu nastúpili aj na nedeľňajší štart amatérskej súťaže v Moldave nad Bodvou, kde vyvrcholila jazdecká príprava na Rallye Tatry. Benček s Plichtom zvíťazili v absolútnom poradí a Jačišin s Benčekom vybojovali v triede druhé miesto. A pretože do súťaže pod Tatrami ostávajú už iba necelé dva týždne, tím už nastupuje záverečnú fázu prípravy techniky.


Ľuboš Kašický