Benčeka čaká premiéra na ValMez

Od rozdelenia Československa sa Valašská Rally iba tretíkrát jazdí ako súčasť MSR. Na jej 40. ročníku bude mať však svoju premiéru aj prešovský tím GART RACING. 

Vo Valašskom Meziříčí sa slovenský „majstrák“ jazdil naposledy v sezóne 2019. Pripomeňme si pritom, že na tento druhý zápis do slovenského kalendára sa čakalo od sezóny 2004, kedy sa Valaška jazdila ako Rallye Tatry – Valašská Rally. Ani zápis v listine víťazov nevykazuje veľa slovenských mien. V roku 2014 sedel na víťaznom sedadle spolujazdca, vedľa Karla Trněného, Betliarčan Paľo Kušnier a v roku 2015 zasa vyhral Košičan Martin Koči s českým spolujazdcom Lukášom Kostkom. Žiaľ, Slovákov na túto mimoriadne náročnú súťaž príliš nechodí a pravdepodobne ani v tomto roku sa nedočkáme ďalšieho zápisu medzi absolútnych víťazov. 


Šanca na slovenský úspech by mohla zažiariť v triede tri, kde je viacero silných slovenských posádok. Medzi nimi je aj prešovská posádka tímu GART RACING – Dominik Benček a Rado Plichta. Chlapci štartujú na Mitsubishi Lancer Evo IX, no vyhláseniami sú rozumne opatrní. „Je to naša premiéra na tejto súťaži a preto nemáme veľké oči,“ vraví skromne Dominik Benček.

„Veľa som o Valaške počul a pozorne som študoval aj on-boardy. Má predsalen trochu iný charakter, než na aké sme zvyknutí na Slovensku, a náročná je už aj svojou intenzitou. Rozhodne to bude pre nás veľká škola a ja som veľmi vďačný za túto príležitosť štartovať tu. Urobili sme v príprave všetko, čo sme vedeli a na trati sa pokúsime pretaviť našu prípravu do čo najlepšieho výsledku.“


Od nešťastnej súťaže na Slovakia Ringu stihol tím GART RACING absolvovať jeden súkromný test a na Moravu odchádza vo štvrtok. V piatok je na programe administratívno-technické preberanie a obhliadky tratí. Samotná súťaž potom začína slávnostným štartom v piatok podvečer. V sobotu 9. apríla je dopoludnia ostrý štart a víťazov budeme poznať v nedeľu popoludní. Pre slovenský šampionát sú obidve etapy hodnotené ako samostatne bodované súťažné dni. Centrom súťaže je Valašské Meziříčí, kde je situovaný aj servis súťažných vozidiel. 

Ľuboš Kašický

null