Bolo to najťažšie, čo som doteraz jazdil, priznal Benček

Mladý prešovský tím GART RACING má za sebou úspešný štart na mimoriadne náročnej valašskej rely, ktorá prakticky otvárala slovenskú sezónu automobilových súťaží. Nezastavil ho ani defekt, ani technické problémy.


Po nešťastnom podujatí na Slovakia Ringu prakticky na druhý pokus odštartoval slovenský „majstrák“ spoločným podujatím s Čechmi, vo Valašskom Meziříčí. Prešovský tím na súťaž vyslal posádku Dominik Benček a Rado Plichta, ktorá na Mitsubishi Lancer Evo IX štartovala v triede 3. Prešovčania majú za sebou už zopár úspešných súťaží, ale podmienky, aké vládli tento rok vo „Valašskom kráľovstve“ ešte nezažili.

„Bolo to doslova aprílové počasie. Nepríjemné chladné a na trati sme vyskúšali asi všetko, čo sa dalo. Raz bolo sucho a vzápätí začalo snežiť. Potom bola mokrá trať s naťahaným blatom, a tak dokola. Bola to najťažšia súťaž, akú som doteraz jazdil,“ chlapsky priznal mladý Prešovčan.


Napriek tomu si však posádka tímu GART RACING vyjazdila po obidva súťažné dni výborné druhé miesto v triede 3, a rovnako tak v súčte obidvoch etáp. 

„Hneď prvý úsek súťaže bol brutálne naťahaný blatom,“ opisuje Benček. „Bolo to o udržaní sa na trati. Druhý úsek na Lešnej už bol čistejší a začali sme sa dostávať do tempa.“


Výsledkom talentovanej prešovskej posádky bolo nielen priebežné vedenie v triede, ale aj pekné desiate miesto v absolútnom poradí MSR. V druhej sekcii úvodného súťažného dňa však prišli technické problémy.

„Na poslednom úseku nám ostala visieť škrtiaca klapka. Zistili sme, že zostala len jedna skrutka a druhú sme niekde stratili. Dotiahli sme teda tú zvyšnú a došli do servisu. S týmto problémom sme potom dojazdili aj posledné dve mestské eresky. Stále sme to museli doťahovať, ale vydržalo to.“


Technický hendikep znamenal stratu cenných sekúnd a nakoniec z toho bolo druhé miesto v triede.

V noci tím pozháňal súčiastky na opravu a do druhej etapy už Benček s Plichtom mohli opäť vyštartovať v plnom tempe.

„Predpovede napovedali, že by druhý súťažný deň mal byť stabilnejší, čo sa počasia týka. Nechali sme teda suché nastavenie a obutie,“ prezrádza Dominik Benček. „Napriek predpovediam sa však podmienky znova neustále menili. Po sobotňajšej skúsenosti sme sa preto rozhodli ustrážiť si primeranú mieru rizika. To sa nám podarilo a o pozíciu nás nepripravil už ani defekt, ktorý sme chytili v závere predposledného úseku.“


Prešovčania si napokon aj za druhý súťažný deň pripísali body za druhé miesto a boli druhou najúspešnejšou posádkou celej súťaže v triede 3.

„S výsledkom sme naozaj spokojní. Bola to mimoriadne náročná súťaž a nazbierali sme veľa cenných skúseností. Ďakujem Radovi za skvelú prácu v kokpite. Rovnako sa chcem poďakovať celému tímu za perfektnú robotu počas celého víkendu a naším partnerom za podporu.

Verím, že sme ich našim výsledkom potešili,“ dodáva na záver Dominik Benček, ktorý spolu s Radom Plichtom o ďalšie majstrovské body zabojujú v závere mája pod Tatrami. Ešte predtým si však v rámci testu zajazdia aj na podujatí MRC. 

Ľuboš Kašický

null