Byť doma prorokom je najťažšie

Domáci tím GART RACING sa úspešne popasoval s domácim tlakom na premiérovom ročníku GART RALLY BZENOV, keď posádka Dominik Benček a Rado Plichta dokázala zvíťaziť a preklopiť aj priebežné vedenie v MRC na svoju stranu.


Dejiskom novej rely v súťažnej sérii Motorsport Rally Cup sa stala obec Bzenov pri Prešove. V itinerári mala jednu rýchlostnú skúšku, ktorá sa jazdila v troch sekciách na veľmi náročnej, no populárnej trati na Cemjate. Úsek bol už viackrát súčasťou majstrovskej prešovskej súťaže a medzi posádkami si vyslúžil rešpekt.

 „Ani na Rallye Tatry, kde sme jazdili týždeň predtým, nebol žiadny úsek tak náročný, ako Cemjata. Vypadla by určite nejedna majstrovská posádka,“ potvrdzuje tiež Dominik Benček. 


Benček s Plichtom nastupovali do súťaže s vozidlom Mitsubishi Lancer evo IX s cieľom zabojovať o absolútne víťazstvo. 

„Pred domácim publikom je to vždy najťažšie. Máme tu veľa fanúšikov, ktorí nás prišli povzbudiť a cítime väčší záväzok,“ neskrýval čerstvý narodeninový oslávenec Rado Plichta. 


Domáca posádka už od prvých kilometrov ukázal, kto bude pánom na Cemjate a vo všetkých troch súťažných jazdách zajazdila najrýchlejší čas. 

„Nebolo to také jednoduché, ako to vyzerá,“ vraví Dominik. „V prvej rýchlostnej skúške nás spomalilo pomalšie auto, ktoré sme na úzkej trati nemali kde predbehnúť. Stálo nás to možno tridsať sekúnd času. V druhej sme išli v daždi na mokrých, a až tretia bola za normálnych podmienok.“ 


A hoci sa ani najrýchlejšia posádka na 14-kilomtrovej trati nevyhla drobným chybičkám, nič ich nedokázalo zastaviť na ceste za víťazstvom.

 „Máme z toho radosť. Boli to náročné preteky, no dokázali sme zvíťaziť a zobrať do tabuľky maximálny počet bodov. Ďakujem Radovi za skvelú prácu v kokpite a celému tímu za podporu a prácu, ktorú pre nás urobili. Veľmi si to vážime,“ dodáva Dominik Benček.


Druhou posádkou, ktorá len pred pár dňami potešila pekným výsledkom pod Tatrami, bola mladá dvojica Jakub Jačišin a Jarko Benček. Chlapci vyštartovali s Peugeotom 206 RC v triede A3.

 „Na prvej ereske bolo auto veľmi tvrdé. V servise sme zmenili nastavenie a hneď sa začalo správať oveľa lepšie. Žiaľ, strata z úvodu už bola veľká a nechceli sme zbytočne riskovať. Na takto náročnej rýchlostnej skúšku bolo dôležité doviezť auto do cieľa a nazbierať ďalšie cenné skúsenosti. Sme veľmi radi, že sme to zvládli. Vďaka týmto pretekom sme sa naozaj veľa naučili o našom aute, o jeho nastavení a o práci s pneumatikami. Ďakujeme všetkým za podporu,“ povedal 22-ročný Jakub Jačišin, ktorý skončil napokon na piatom mieste v najsilnejšie obsadenej triede, a na jedenástom mieste v absolútnom hodnotení. 


Treťou posádkou s podporou tímu GART RACING bola začínajúca dvojica Timko-Varga (Peugeot 206), ktorá na Cemjate prešla náročným krstom. Mladíci mali nehodu na druhom úseku a súťaž nedokončili.


Ľuboš Kašický

null

FOTOGALÉRIA Rally Bzenov - Gart Racing