Ďodi Béreš dostáva možnosť znova bojovať o majstrovský titul!

Z Prešova prichádza najlepšia správa pre fanúšikov slovenských automobilových súťaží. S novou technikou a energiou štartuje v ústrety novým výzvam najpopulárnejší slovenský pretekár. 


Na prahu novej sezóny Majstrovstiev Slovenka automobilových súťaží, ktorá už nasledujúci víkend odštartuje improvizovaným podnikom na Slovakia Ringu, prichádza prešovský tím GART RACING s rozhodnutím, ktoré určite poteší nielen fanúšikov automobilových súťaží na Slovensku, ale pomôže  oživiť divácky záujem o šport, ktorý je v ostatných rokoch trochu v závetrí.

„Vlani, po skončení našej prvej kompletnej sezóny, sme vyhodnotili okolnosti a začali uvažovať o možnostiach a cieľoch do novej sezóny. Keďže v priebehu zimnej prestávky došlo k úprave športových pravidiel, aj my sme zareagovali pružne a prispôsobili sa novovzniknutej situácii,“ vysvetľuje šéf tímu, Jozef Jačišin. „S potešením tak môžeme oznámiť, že do novej sezóny 2023 vyštartuje naša posádka Ďodi Béreš a Rado Plichta s vozidlom Ford Fiesta Rally4, ktoré sa priamo zapojí do súboja o titul absolútneho majstra Slovenska. Veríme, že toto je tá najlepšia správa pre všetkých fanúšikov motoristického športu na Slovensku. Druhú našu posádku bude tvoriť dvojica Jakub Jačišin a Peter Baran na vozidle Peugeot 206 RC.“


Jozef „Ďodi“ Béreš je najúspešnejším slovenským pretekárom v histórii automobilových súťaží, keď doteraz získal päť titulov absolútneho majstra Slovenska. Po zisku vlaňajšieho siedmeho titulu Poliaka Grzyba je však toto najlepšia slovenská odpoveď na vhodenú rukavicu. A ako na to zareagoval Ďodi?

„V prvej chvíli som takmer padol na zadok, keď mi to šéf tímu, pán Jačišin, oznámil,“ priznáva svoje bezprostredné reakcie najobľúbenejší slovenský rely pretekár. „Veľmi ma táto správa potešila. Mám nesmiernu radosť z toho, že budeme môcť našim fanúšikom, ktorí nám roky verne držia palce, znova urobiť radosť a zapojiť sa do súboja o majstrovský titul.“


Podľa nových pravidiel o absolútny titul budú v rámci MSR (Majstrovstiev Slovenska v rely) bojovať posádky štartujúce na vozidlách s pohonom jednej nápravy (2WD).

„Situácia ma trochu prekvapila, no neprináleží nám ju komentovať a novým podmienkam sa prispôsobíme. Na takomto slabom vozidle s predným náhonom som naposledy štartoval asi pred pätnástimi rokmi a budem si na to musieť znova zvykať. Až prvé ostré kilometre však ukážu, ako si budeme rozumieť. Každopádne sa na nové súboje na trati veľmi teším a dám do toho všetko.“


Prešovský tím GART RACING odchádza do dejiska podujatia vo štvrtok a Béreš si až v piatkovom shakedowne prvýkrát vyskúša novú techniku.

„Verím, že to bude stačiť na zoznámenie sa s autom. Na Ringu som okrem Autoshow ešte nikdy ostro neštartoval, tak som zvedavý na sobotňajšie preteky,“ dodáva Ďodi Béreš. 


Druhým prešovským želiezkom v ohni je posádka Jakuba a Petra. Obaja si spoluprácu vyskúšali už v závere vlaňajšej sezóny, no tentoraz na Jakuba čaká nová výzva.

„Bude to moja prvá sezóna v Majstrovstvách Slovenska. Tým, že sa zmenili pravidlá, aj pre nás sa otvára cesta zapojiť sa do hry o predné umiestnenie. Nemám však veľké oči a mojim prvoradým cieľom bude dôjsť do cieľa všetkých súťaží a nazbierať cenné skúsenosti. Podčiarknutý záver sezóny potom ukáže na čo to bude stačiť,“ stoji pevne nohami na zemi mladý prešovský pretekár, ktorý v apríli oslávi 23 rokov. „Na Slovakia Ringu som štartoval už dvakrát, no prvýkrát nás zastavila porucha prevodovky a druhýkrát sme sa na trať nedostali kvôli vlaňajšiemu nešťastiu. Verím teda, že do tretice všetko dobré, ako sa zvykne vravieť.“ 


Súťaž na Slovakia Ring začína piatkovým shakedownom, po ktorom budú nasledovať obhliadky tratí. Ostrý štart prebehne v sobotu 25. marca o 9.30 hod. Na programe je šesť rýchlostných skúšok o celkovej dĺžke 66,9 km, čo znamená súťaž s bodovým koeficientom 4. Jazdiť sa bude znova na okruhu a priľahlých spojovacích komunikáciách, keď organizátori zvolili tri rôzne kombinácie tratí. Výsledky by sme mali poznať popoludní niekedy po 15-tej hodine. 

Ľuboš Kašický

null