Ďodi s GART RACING znova na pódiu v MSR

Spolupráca funguje! Päťnásobný majster Slovenska dokázal, že stále patrí do slovenskej súťažnej špičky a dôveru tímu GART RACING oplatil umiestnením v absolútnom poradí v MSR.  


Pre verejnosť to bolo veľmi príjemné prekvapenie, keď pred pár týždňami prešovský tím GART RACING oznámil, že vo zvyšku aktuálnej sezóny v jeho farbách nastúpi populárny Jozef „Ďodi“ Béreš ml. Debradčan sa síce v ostatných rokoch zo seriálu Majstrovstiev Slovenska na nejaký čas vytratil, no vôbec nestratil ani na popularite, ani na svojich schopnostiach. Tie znova dokázal v poslednej súťaži MSR 2022, ktorá sa konala predposledný októbrový víkend v Košiciach. 


Rýchlo nastupujúca jeseň zasypala náročné trate v okolí Košíc popadaným lístím a aby sa posádky ani diváci nenudili, tak k tomu pridala aj inverziu a dážď. 

„Začali sme opatrnejšie. Jednak si ešte na seba zvykáme s Radom, a rovnako tak s autom,“ vysvetľuje Ďodi. „Počas obhliadok boli trate relatívne čisté, no hneď po prejdení niekoľkých posádok to bolo naťahané a ešte šmykľavejšie. Myslím, že „krízovkám“ sa nevyhla žiadna posádka a svoje sme si užili aj my. Obuli sme mäkké gumy, čo sa neukázalo ako najlepšie. Pred poslednou rýchlostnou skúškou úvodnej etapy sme navyše chytili defekt a museli narýchlo prezuť. Nemali sme v rezerve mäkké a tak tvrdá guma nás v každej ľavej zákrute „preškúšala“. Ale zvládli sme to, a výsledok bol napokon celkom slušný,“ bilancuje prvú etapu mladý Béreš, ktorý na Mitsubishi Lancer Evo IX, spolu s Radom Plichtom, boli najrýchlejšou posádkou v triede 3 a v absolútnom poradí MSR im patrilo piate miesto.


„Na druhý súťažný deň som sa tešil viac,“ priznával päťnásobný absolútny slovenský šampión. „Jahodnú a Ružín mám radšej a vedel som, že tam môžem zajazdiť pekné časy.“ 


A ukázalo sa, že Ďodi správne odhadol svoje možnosti, aj potenciál súperov. 

„Zvolili sme mokré gumy, hoci trať už schla. Aj som sa obával, že sa budú prehrievať, ale utiahli sme to. Urobili sme veľmi dobré časy a zotreli sobotňajšiu stratu na Kukučku. Auto bolo výborne pripravené a podržalo nás. V závere sme ešte zatiahli a nakoniec z toho bolo tretie miesto za druhý súťažný deň v absolútnom poradí MSR a piate v súčte oboch súťažných dni,“ usmieval sa spokojne Ďodi Béreš, ktorý znova nadchýnal divákov okolo trate, a po viac ako troch rokoch sa vrátil na pódium v súťaži Majstrovstiev Slovenska v rely! „Som veľmi šťastný, že som mohol znova štartovať v MSR. Ďakujem za túto príležitosť pánovi Jačišinovi. Veľmi si to vážim. Tím funguje perfektne a myslím, že máme perspektívu. Ďakujem Radovi za bezchybnú navigáciu a poďakovať sa chcem aj všetkým fanúšikom, ktorí nám fandili okolo trate. Cítili sme to a naozaj nás to motivovalo. Boli úžasní. Ďakujem,“ vyznal sa šťastný Ďodi Béreš.


V druhom súťažnom aute prešovského GART RACING tímu štartoval na Rally Košice mladý Jakub Jačišin, ktorého netradične navigoval Igor Plichta. Posádka štartovala v Slovenskom Rally Pohári (SRP) na vozidle Peugeot 206 RC. 

„Po havárii v Dobšinej visel chvíľu nad mojim štartom otáznik a preto som nesmierne rád, že sme všetkým pochybovačom dokázali, že sme schopní zvládnuť odjazdiť aj náročnú súťaž Majstrovstiev Slovenska,“ vraví Jakub, ktorý po Rallye Tatry dokázal dôjsť do cieľa aj na Rally Košice. „Bola to naozaj veľmi náročná súťaž a o to väčšiu radosť mám z toho, že sme ju zvládli. Nesmierne si vážim to, že mi v kokpite pomáhal Igor Plichta, ktorý je vynikajúci pretekár aj vynikajúci človek. Ďakujem mu. Znova som sa veľa naučil.“


 Napriek tomu, že pre prešovskú posádku Jačišin – Plichta nebol v súťaži najdôležitejší výsledok, dokázali chlapci jazdiť vo vrchnej polovici súťažného poľa SRP a v triede dokonca počas veľmi náročnej soboty priviezli tretie miesto v triede, ktorá bola najsilnejšia. 

„Ešte som takú náročnú súťaž nejazdil. Tento výsledok si veľmi cením,“ prikyvoval Jakub Jačišin, ktorý napokon v súčte oboch súťažných dní figuruje na ôsmom mieste, čo je presne v strede všetkých posádok SRP, ktoré videli cieľ. 


„Súťaž pre nás skončila veľmi dobre,“ neskrýval spokojnosť ani šéf tímu GART RACING, Jozef Jačišin. „Ďodi priniesol do tímu nový rozmer a novú energiu. Konečne cítime v tíme kľud a pohodu, ktorú sme potrebovali od začiatku sezóny. Vážim si Ďodiho prístup a rovnako chcem poďakovať aj jeho otcovi, ktorý nám tiež v mnohom pomáha. Sám som v MSR prakticky nováčikom a v tejto prvej sezóne som získal kopec nových informácií a skúseností. Rok síce ešte nekončí, ale prvú sezónu v MSR a SRP už máme za sebou. Chcem sa preto poďakovať všetkým našim partnerom, ktorí s nami tento rok spolupracovali. Ďakujem našim posádkam, mechanikom, celému nášmu tímu a samozrejme aj fanúšikom, ktorí nám držali palce. Verím, že skúsenosti, ktoré sme tento rok v MSR získali nás zasa posunú ďalej.“ 

Ľuboš Kašický

null