GART RACING je pripravený pod Tatrami zabojovať

Prakticky obidve súťažné posádky mladého prešovského tímu GART RACING zažijú tento víkend súťažnú premiéru na najstaršej slovenskej automobilovej súťaži, 49. Rallye Tatry 2022. 


K okrúhlemu 50-ročnému jubileu rýchlo sa blížiaca podtatranská rely v tomto roku pripravila pre súťažné posádky niekoľko zaujímavých zmien. Tými najdôležitejšími sú skutočnosti, že súťaž sa po niekoľkých rokoch znova vracia na gemerské úseky v okolí Rožňavy, či nový priestor pre servis. Prvýkrát totiž servisné parkovisko bude situované na Letisku Poprad! Posunul sa aj shakedown z piatka na sobotňajšie dopoludnie. V piatok podvečer však ostal slávnostný štart na námestí v Poprade, no rovnako ako vlani, prvá etape začne až v sobotu popoludní. Súťaž vyvrcholí nedeľňajšou druhou etapou a vyhlásením výsledkov znova na námestí v centre mesta.

„Chodievam na rely Tatry už niekoľko rokov ako divák a veľmi túto súťaž obdivujem,“ neskrýva mladý prešovský talent Jakub Jačišin, ktorý bude mať na Rallye Tatry premiéru v Slovenskom Rally Pohári. „Pôvodne sme mali pohárovú sezónu odštartovať na Slovakia Ringu, no po nešťastných udalostiach sa začiatok odsunul až na tento víkend,“ dodáva 21-ročný pretekár, ktorému už druhý rok robí navigátora Jarko Benček.


Mladá posádka má za sebou niekoľko štartov v nižšej úrovni a pre oboch to bude premiéra na tak významnom podniku. Chlapci budú štartovať s Peugeotom 206 RC a do víkendu nastupujú s pokorou. „Dôležité bude dôjsť do cieľa a získať cenné skúsenosti,“ uvedomuje si Jakub Jačišin. 


V inej pozícii je oveľa skúsenejšia posádka Dominik Benček a Radovan Plichta, ktorá už spolu odjazdila niekoľko súťaží Majstrovstiev Slovenska. Aj pre nich však bude štart pod Tatrami premiérový.

„Áno, je to tak,“ prikyvuje s úsmevom Dominik. „Odjazdili sme už Prešov, Košice, Veľký Krtíš, či naposledy Valašku, ale na rely Tatry sme ešte neštartovali.“


Posádka jazdí na Mitsubishi Lancer evo IX a po dvoch druhých miestach vo Valašskom Meziříčí je priebežne na druhom mieste v triede 3. Na Morave ju však potrápili technické problémy a teraz, po ich odstránení, veria v ešte lepší výsledok.

„Problémy s technikou sme odstránili a vyskúšali sme aj auto na menšej súťaži. Sme pripravení, ako sa najlepšie dalo a ak nás nič mimoriadne neprekvapí, tak veríme, že budeme bojovať o víťazstvo v našej triede,“ netají sa ambíciami zdravo nabudený Dominik Benček.

null

Trieda 3 je síce obsadená iba niekoľkými posádkami, no čo meno, to skúsenosť a kvalita. Preto sa môžeme naozaj tešiť na vzrušujúci dramatický súboj o víťazstvo. 


Prešovčania z tímu GART RACING považujú popradskú súťaž prakticky za domácu, keďže sa jazdí v rovnakom regióne. Podľa toho majú aj rozložené sily. Dominik Benček s Radom Plichtom odchádzajú do Popradu už vo štvrtok, kedy absolvujú administratívno-technické preberanie a začnú s obhliadkami tratí. Druhá posádka, Jakub Jačišin a Jarko Benček, odchádza pod Tatry v piatok, keďže SRP má v itinerári kratšiu trať a menej úsekov. Obide posádky sa potom znova spoločne stretnú na slávnostnom štarte v piatok o 18-tej hodine na Námestí svätého Egídia v Poprade. 

Ľuboš Kašický