Gart Racing pokračuje Vranovom

Po úspešnej domácej súťaži sa „Garťáci“ presúvajú iba o pár kilometrov ďalej. Vedľajší okres ale úplne neznamená domácu súťaž, keďže zloženie rýchlostných skúšok je... Povedzme, že nie príliš štandardné. Organizátori 5. ročníka Rally Vranov pripravili dve rýchlostné skúšky, ktoré si súťažné posádky Majstrovstiev Slovenska v rely skúsia hneď tri krát. 61,5 súťažných kilometrov a takmer 330 prejazdových dávajú fanúšikom veľkú pravdepodobnosť stretnúť súťažné vozidlá aj mimo rýchlostných skúšok. 


Kým sa na prešovskej súťaži predstavili hneď tri súťažné posádky Gart Racing, do Vranova sa vyberú iba dve. Dve, ktoré by sa dali nazvať stálicami reprezentácie v čierno-červeno-šedých farbách. Jozef „Ďodi“ Béreš vytiahol svoju Asconu už na  Rallye Prešov a je dôležité dodať, že aj s touto historickou klasikov, ktorá by ocenila šetrné leštenie a užívanie si zaslúženého dôchodku, dokázal potrápiť aj tých najrýchlejších jazdcov a k tomu ponúknuť divákom prejazdy, o ktoré bola v poslednej dobe na Slovensku núdza. Súhru trojice Béreš – Plichta – Ascona ohodnotili časomerači piatym najrýchlejším časom v absolútnom hodnotení a prvým miestom v triede 4. Aj tento výsledok hovorí o tom, že vidieť posádku Ascony na stupni víťazov nebude žiadnym prekvapením.


Druhou dvojicou, ktorá bude súťažiť pod hlavičkou Gart Racing, je Jakub Jačišin a Peter Baran. Aj keď to po problémoch s Renaultom Clio Rally4 na Rallye Bohemia vyzeralo so štartom nie práve optimisticky, opak sa stal skutočnosťou. Je to výsledok tímovej práce a ukážka toho, že ak ľudia ťahajú za jeden koniec povrazu, zázraky prichádzajú na počkanie a nemožné do troch minút. Renault Clio Rally4, teda najvýkonnejšie vozidlo s prednou poháňanou nápravou, sa ukáže aj vo Vranove. Nepôjde však o vozidlo, s ktorým Jakub absolvoval prešovskú rally. Tento krát si sadne do auta z dielne niekoľkonásobného majstra Poľska v predokolkách. A s akými ambíciami? Tie sú v podstate identické, ako boli na Prešove. Skúšať rôzne nastavenia, spoznávať vozidlo a tomu upravovať a prispôsobovať rozpis a jazdu. A v neposlednom rade získať informácie, skúsenosti a rady od človeka, ktorý ich má ozaj na rozdávanie. Čo sa týka výsledku, ten je v tejto chvíli takpovediac nepodstatný, keďže celá aktuálna sezóna je smerovaná ako príprava na tú budúcu. Na tú, v ktorej by sa Jakub a Peter chceli uchádzať o najvyššie priečky v 2WD.


Aké bude ale končené poradie na Rally Vranov? To si nedovolí predpovedať žiadny veci znalý fanúšik rely z jediného dôvodu. Rally končí až na cieľovej rampe. To, že to nie je len nejaká „prupovídka starého zbrojnoše“ nám už história jednotlivých súťaží ukázala. Stať sa môže čokoľvek a kdekoľvek. A kto chce sledovať súboje priamo na trati, ten musí obetovať sobotné upratovanie a kosenie trávy na záhrade, zobrať vodu, jedlo, poprípade celú rodinu a urobiť si výlet na jednu z dvojice rýchlostných skúšok, Vavrinec, alebo Mrazovce. Určite sa to oplatí. Nie len preto, že strávite deň v prírode, ale aj preto, že sú to nádherné rýchlostné skúšky a bitka o prvé miesta bude ozaj veľká. 


Gart Racing