Poľské sklamanie

Ako štvrtý podnik do kalendára Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaži 2022 bola zapísaná silno obsadená Rally Rzeszow. Medzi favoritov na víťazstvo v triede 3 MSR patrila aj posádka Dominik Benček a Radovan Plichta, štartujúca vo farbách prešovského GART RACING tímu.


Prešovčania odchádzali do Poľska s najvyššími ambíciami, no znova sa ukázalo, ako vie byť osud nekompromisne krutý. Posádku GART RACING tímu, po veľmi sľubne sa rozbehnutom štarte, v Rzeszowe nečakane zastavila banálna technická porucha. 

„Na aute sme pracovali do poslednej chvíle a snažili sme sa ho pripraviť najlepšie, ako sme vedeli. O to väčším sklamaním je pre nás odstúpenie pre "halierové" tesniace medzinápravové gumičky. Je to však drobnosť, ktorá sa niekedy v automobilovom športe stáva,“ neskrýva sklamanie ambiciózny a veľmi rýchly Dominik Benček. 


Poľská súťaž je všetkým dobre známa svojou nekompromisnou náročnosťou a „zuby si na nej vylámalo“ už veľa skúsených posádky. Prešovská dvojica Dominik Benček a Radovan Plichta, ktorá štartovala v Poľsku na Mitsubishi Lancer evo IX v triede 3, ukazovala od prvých kilometrov, že je favoritom na víťazstvo v triede tri slovenského rely šampionátu.

 „Trate sú tam veľmi úzke a rýchle. Posádka si nemá kde oddýchnuť a treba dávať pozor na každý detail. Je to poriadna výzva, ale rýchlo sme si zvykli,“ opisuje Benček.


 Dvojica GART RACING tímu bola po prvej sekcii úvodnej etapy nielen lídrom svojej triedy v MSR, ale držala aj piate miesto v absolútnom poradí. 

„Išlo sa nám dobre a cítili sme, že máme na víťazstvo v triede,“ dodáva Dominik.


 Už v úvode druhej sekcie však prišli technické problémy. Prešovčania radšej spomalili, aby minimalizovali škody na vozidle. A pretože poruchu nebolo možné odstrániť na mieste, tak zo súťaže museli odstúpiť.

„Sme si vedomí, že prvá sezóna býva vždy náročnejšia, a ani nás neobchádzajú ťažkosti,“ konštatuje s nadhľadom šéf tímu, Jozef Jačišin. „Predčasné odstúpenie v Rzeszowe je síce pre tím veľkým sklamaním, ale chápeme podstatu tohto športu a ostávame pozitívne naladení. Každým štartom sa učíme a posúvame ďalej. Pokračujeme stále podľa plánu a myslíme už na ďalšie preteky.“ 


Pre MSR je najbližším štartom októbrová Rallye Košice a pre SRP, kde štartuje druhá posádka tímu v zložení Jakub Jačišin a Jaroslav Benček, by to mala byť čerstvo pridaná La Control Rallye v Dobšinej. Obe posádky by ešte predtým mali spoločne začiatkom septembra absolvovať MRC Rally Liptov. 

Ľuboš Kašický

null