Radosť Jačišina a Benčekové sklamanie

S rozporuplnými pocitmi končili súťaž pod Tatrami v tíme GART RACING. Pokiaľ Benčeka vyradila zo súťaže nešťastná smola, tak mladý Jačišin potešil úspešným debutom pri svojej veľkej premiére. 


Automobilové preteky sú naozaj nevyspytateľné. Raz sa darí, a inokedy sa šťastie zabudne doma. Ktovie, možno aj preto sú preteky také zaujímavé a priťahujú veľké množstvo divákov. Nuž a na 49. ročníku Rallye Tatry ich trať obsypalo celkom slušné množstvo. „Neskutočná atmosféra,“ radoval sa súťažný debutant Jakub Jačišin, ktorý spolu s Jarkom Benčenom premiérovo vyštartovali do súťaže Slovenského Rally Pohára, a zároveň aj na najrenomovanejšej automobilovej súťaži na Slovensku.


Prešovský tím GART RACING poslal pod Tatry dve súťažné posádky. Okrem Jačišina s mladým Benčekom, nastupovala do súťaže aj skúsenejšia posádka Dominik Benček a Radovan Plichta. Práve od nich sa v Poprade očakával výsledok, pretože na Valaške sľubne rozbehli sezónu. Lenže zasa raz platilo, že človek mieni a osud mení.

 „Je to tragédia,“ nebolo do reči staršiemu z bratov Benčekovcov, Dominikovi. „Už na štarte súťaže sa nám zlomila poloos a kým sme sa z toho spamätali, tak nám prestal fungovať aj štvrtý rýchlostný stupeň,“ krútil hlavou sklamaný pilot Mitsubishi Lancer evo IX, s ktorým štartovali v triede 3. „Ambície na víťazstvo boli preč a my sme sa aspoň snažili dôjsť do servisu, ktorý bol po druhej ereske. Lenže, aby toho nebolo dosť, tak sme asi kilometer pred koncom RS2 dostali aj defekt a ledva sme prešli cieľom. Pred nami bolo tridsať minúť servisu a podarilo sa nám auto dostať znova do formy. V druhej sekcii nás čakali znova rovnaké úseky, ako v prvej sekcii a tak sme sa do toho opreli,“ pokračuje Dominik. „Vlastne tretí úsek sa nám konečne podarilo ísť v našom tempe, a bolo z toho druhé miesto v triede. Potom však prišiel znova úsek na Vikartovciach a dvojitý defekt nás zrazil na kolená.“ 


Mitsubishi Lancer dostalo defekt na obidve ľavé kolesá, pričom rozšklbané predné koleso úplne potrhalo káblovania. Posádka zistila až na rovine, že má defekt a ani netuší, kde k nemu prišla. Môžeme sa len dohadovať, či v tom neboli nahádzané kamene na trati, ktoré približne v rovnakom úseku spôsobili dvojitý defekt na rovnakej strane auta aj inému vozidlu. Faktom už však zostane, že pre posádku Benček - Plichta sa týmto súťaž pod Tatrami skončila.


Česť tímu teda zachraňovala mladá posádka na Peugeote 206 RC, jazdiaca SRP. 

„Pre nás bolo takmer všetko nové,“ otvorene vraví 21-ročný Jakub. „Nádherné a náročné trate. Dlhé prejazdy medzi ereskami i práca s GPS v aute. Prišli sme sem, aby sme sa pokúsili dojazdiť súťaž do cieľa a získať čo najviac skúseností, čo sa aj podarilo.“ 


Jačišin s Benčekom išli veľmi rozumne a postupne sa začali zrýchľovať.

 „Na Vikartovce sme mali dobrý rozpis a veľmi sme si ju užili. Pri druhom prejazde sme síce bokom trafili retardér, ale nijako vážne sme nepoškodili auto a mohli sme pokračovať. V nedeľu sa nám Huta príliš nepáčila, ale snažili sme sa a nakoniec z toho bolo pekné deviate miesto absolútne,“ raduje sa Jakub Jačišin. 


Tu treba povedať, že na štarte SRP sa postavilo 29 súťažných posádok. Z tohto kontextu konečné deviate miesto je pri premiére veľmi pekný výsledok. Chlapci štartovali v najsilnejšie obsadenej triede RP3, kde bolo prihlásených desať posádok a konečne piate miesto je tiež pekné. 

„Nie je to síce žiadny zázrak, ale ani žiadna hanba,“ konštatuje veľmi rozumne Jakub. „Vlastne až v cieli si teraz uvedomujem, aké náročné skúšky sme mali na začiatok a že sa nám pri premiére na takejto náročnej súťaži podarilo dôjsť do cieľa. Máme z toho všetci veľkú radosť. Auto fungovalo perfektne. Celý tím bol pekne zohratý a myslím si, že sme po smole, ktorá stretla Dominika s Radom, aspoň my mohli potešiť našich fanúšikov a partnerov. Všetkým im pekne ďakujeme za podporu.“


Prešovský tím už nasledujúci víkend čaká domáca súťaž v Bzenove, kde budú štartovať obidve posádky. Potom už Benček s Plichto sústredia energiu na Hustopeče, kde pokračuje slovenský „majstrák“ ďalším podnikom. 

Ľuboš Kašický